Nauka zawodu
Wyniki egzaminów czeladniczych 2024
Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw informuje, że poniżej zostały zamieszczone wyniki egzaminów czeladniczych uczniów branżowych szkół I stopnia.
WYSZUKIWANIE WYNIKU
Wyniki znajdują się w czterech plikach podzielonych alfabetycznie zawodami
Zdający wyszukuje wynik egzaminu na podstawie swojego indywidualnego nr zaświadczenia potwierdzającego przystąpienie do egzaminu czeladniczego (zaświadczenie zdający otrzymał na zakończenie teoretycznej części egzaminu).
Aby szybko odnaleźć wynik egzaminu w tabeli możesz użyć funkcji wyszukiwania. Naciśnij klawisze Ctrl+F, a następnie wpisz wyszukiwany nr swojego zaświadczenia.
Zdający powinien otrzymać wynik końcowy egzaminu również smsem wysłanym na nr podany we wniosku o egzamin.
EGZAMIN POPRAWKOWY
Wszystkie osoby, które otrzymały ocenę negatywną z egzaminu czeladniczego, otrzymają pisemną informację ze szczegółowym zakresem egzaminu poprawkowego. Zawiadomienie o wyznaczonym terminie egzaminu poprawkowego, zostanie przesłane na adres wskazany we wniosku najpóźniej w okresie 2 tygodni przed wyznaczoną data egzaminu poprawkowego.
Koszt egzaminu poprawkowego – 484,73 zł
Płatność należy dokonać na nr konta bankowego: BGŻ BNP PARIBAS 81 1600 1462 1817 4823 9000 0001
W przypadku rezygnacji z egzaminu poprawkowego prosimy o złożenie pisemnej informacji przesłanej na adres biuro@pomorskaizba.com.pl (rezygnacja powinna zawierać: imię i nazwisko, zawód oraz oświadczenie o odstąpieniu od egzaminu poprawkowego).
ŚWIADECTWO CZELADNICZE
Osoby, które ukończyły egzamin czeladniczy z wynikiem pozytywnym odbierają świadectwa czeladnicze po otrzymaniu wiadomości sms z informacją, o miejscu odbioru świadectwa czeladniczego (izba rzemieślnicza lub cech). Przypominamy, że warunkiem odbioru świadectwa czeladniczego jest dostarczenie w dniu odbioru kopii świadectwa ukończenia branżowej szkoły I stopnia.
UWAGA !!!!
Zdający otrzymuje dwa smsy:
ZAŚWIADCZENIA DLA PRACODAWCÓW
Zaświadczenia potwierdzające uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu czeladniczego ucznia, zostaną rozesłane listem poleconym na adres zakładu w terminie od 31.08. W przypadku jeżeli zaświadczenie nie zostanie dostarczone w terminie do 30.09 br. prosimy o kontakt z biurem Zespołu ds. Oświaty Zawodowej tel. 58 301 84 41 lub mailowo na adres biuro@pomorskaizba.com.pl
Warunki dopuszczenia do egzaminu czeladniczego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. z 2017 r., poz. 89), z późn. zm.
Do egzaminu czeladniczego izba rzemieślnicza dopuszcza osobę, która spełnia jeden z następujących warunków:
WNIOSEK czeladniczy - dla osoby dorosłej oraz młodocianego z systemu nauki pozaszkolnej.pdf
WNIOSEK - uczeń III Branżowej Szkoły I Stopnia.pdf
zaświadczenie o odbyciu praktycznej nauki zawodu.pdf
W przypadku, gdy nie jest możliwe przedstawienie dokumentów potwierdzających okres wykonywania zawodu, kandydat składa oświadczenie, potwierdzające okres i okoliczności wykonywania zawodu.
OŚWIADCZENIE o zatrudnieniu - ( potwierdzające staż pracy).pdf
Kandydat do egzaminu przedstawia oryginały dokumentów, w celu potwierdzenia za zgodność kopii z oryginałem przez pracownika izby rzemieślniczej lub cechu rzemieślniczego.
Egzamin czeladniczy składa się z dwóch etapów: praktycznego i teoretycznego.
Etap teoretyczny składa się z części pisemnej i z części ustnej.
Część ustna
1. technologia
2. maszynoznawstwo
3. materiałoznawstwo
Część pisemna (odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru)
1. rachunkowość zawodowa
2. dokumentacja działalności gospodarczej
3. rysunek zawodowy
4. przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
5. podstawowe zasady ochrony środowiska
6. podstawowe przepisy prawa pracy
7. podstawowa problematyka z zakresu podejmowania działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem
UWAGA!
Kandydat zgłasza się na każdy etap egzaminu z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem, potwierdzającym jego tożsamość.
Terminy złożenia wniosku do egzaminu czeladniczego:
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych [Dz. U z 2017, poz. 89 z póżn.zm.]- § 8 ust. 4 i ust. 4a :
Młodociany pracownik, który jest zatrudniony w celu nauki zawodu u rzemieślnika i jest uczniem klasy III branżowej szkoły I - składa wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego nie później niż trzy miesiące przed terminem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w branżowej szkole I stopnia, określonym w przepisach w sprawie organizacji roku szkolnego. Złożenie dokumentów w terminie późniejszym może skutkować nieprzeprowadzeniem egzaminu we wskazanym czasie, w konsekwencji czego uczeń będzie musiał powtarzać klasę.
Młodociany pracownik, który ukończył naukę zawodu u rzemieślnika oraz dokształcanie teoretyczne w szkole lub w formach pozaszkolnych - składa wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego nie później niż trzy miesiące przed terminem zakończenia nauki zawodu u rzemieślnika.
Warunki dopuszczenia do egzaminu mistrzowskiego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. z 2017 r., poz. 89), z późn. zm.
Do egzaminu mistrzowskiego przystąpić może kandydat, który spełnia jeden z poniższych warunków:
- co najmniej sześcioletni okres wykonywania zawodu, w którym zdaje egzamin, łącznie przed uzyskaniem i po uzyskaniu tytułu zawodowego;
W przypadku, gdy nie jest możliwe przedstawienie dokumentów potwierdzających okres wykonywania zawodu, kandydat składa oświadczenie (wzór do pobrania) potwierdzające okres i okoliczności wykonywania zawodu.
OŚWIADCZENIE o zatrudnieniu - ( potwierdzające staż pracy).pdf
Kandydat do egzaminu przedstawia oryginały dokumentów, w celu potwierdzenia za zgodność kopii z oryginałem przez pracownika izby rzemieślniczej lub cechu rzemieślniczego.
Etap teoretyczny składa się z części pisemnej i z części ustnej:
Część ustna
1. technologia
2. maszynoznawstwo
3. materiałoznawstwo
Część pisemna (odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru)
1.rachunkowość zawodowa wraz z kalkulacją
2. dokumentacja działalności gospodarczej
3. rysunek zawodowy
4. przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
5. podstawowe zasady ochrony środowiska
6. podstawowe przepisy prawa pracy
7. podstawowa problematyka z zakresu podejmowania działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem
8. podstawy psychologii i pedagogiki
9. metodyka nauczania
Osoby posiadające uprawnienia pedagogiczne (kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu lub przygotowanie pedagogiczne wymagane od nauczycieli) są zwolnione ze zdawania egzaminu mistrzowskiego z zakresu tematów: podstawy psychologii i pedagogiki oraz z metodyki nauczania.
Osoby zainteresowane w/w zwolnieniem zobowiązane są, w dniu składania kompletu dokumentów do egzaminu mistrzowskiego, dołączyć zaświadczenia potwierdzające posiadanie w/w kwalifikacji.
UWAGA!
Kandydat zgłasza się na każdy etap egzaminu z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość.
Egzamin sprawdzający dla młodocianych pracowników
Warunki dopuszczenia do egzaminu sprawdzającego określa Uchwała Nr 11 Związku Rzemiosła Polskiego z dnia 10 września 2003 r. w sprawie egzaminów sprawdzających przeprowadzanych po zakończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Do egzaminu sprawdzającego dopuszczani są młodociani pracownicy po zakończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Wymagane dokumenty:
zaświadczenie o odbyciu przyuczenia.pdf
Egzamin sprawdzający dla osób dorosłych
Warunki dopuszczenia do egzaminu sprawdzającego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. z 2017 r., poz. 89), którego § 7 brzmi:
Do egzaminu sprawdzającego dopuszcza się osobę, która ukończyła kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej z zakresu umiejętności zawodowych wchodzących w zakres zawodu, którego dotyczy egzamin, oraz posiada zaświadczenie potwierdzające ukończenie tej formy kształcenia.
Wymagane dokumenty:
Kandydat do egzaminu przedstawia oryginały dokumentów w celu potwierdzenia za zgodność kopii z oryginałem przez pracownika izby rzemieślniczej lub cechu rzemiosł.
Egzamin sprawdzający składa się z dwóch części: praktycznej w postaci wykonania zadania praktycznego i części teoretycznej polegającej na udzieleniu ustnej odpowiedzi z zakresu:
UWAGA!
Kandydat zgłasza się na każdy etap egzaminu z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość.
Wszelkich opłat należy dokonywać na następujący nr konta bankowego:
W TYTULE PRZELEWU prosimy wpisać następujące dane:
Aktualnie obowiązujące opłaty (2024).pdf
Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw wystawia poniżej wymienione dokumenty na podstawie poprawnie złożonego wniosku oraz uiszczeniu opłaty zgodnie z obowiązującą stawką:
WNIOSEK - duplikaty świadectw.pdf
WNIOSEK o wydanie dokumentów z archiwum.pdf
Powyższe dokumenty można składać drogą elektroniczną.
WNIOSEK skrócenie - przedłużenie.pdf
Obowiązujące standardy wymagań egzaminacyjnych dostępne są na stronie Związku Rzemiosła Polskiego. Aby przenieść się na stronę ZRP prosimy kliknąć tutaj.
Komisje egzaminacyjne działające przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, powołane na lata 2023 - 2028:
Zachęcamy do zapoznania się z treścią pod poniższym linkiem:
Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP Piwna 1/2, 80-831 Gdańsk |
Tel: (58) 301-84-41, (+48) 726 026 071 Fax: 58 301-79-31 |
E-mail: |