Gdańsk
Od ponad 20 lat istnieje bliska, partnerska współpraca 3 izb rzemieślniczych: Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Gdańska, Izby Rzemieślniczej Dolnej Frankonii z Würzburga oraz Izby Rzemieślniczej Normandii z Caen. Jest to wyjątkowa formuła trójkąta weimarskiego – kooperacja rzemieślników z Polski, Niemiec i Francji, która opiera się na zaangażowaniu zarządów izb, wspólnych posiedzeniach i inicjatywach oraz debatach nt. aktualnej sytuacji rzemiosła w krajach partnerskich, a także w Unii Europejskiej. Ważną częścią tej formuły współpracy jest wymiana młodych rzemieślników, organizowana co roku przez inną Izbę, która gości młode rzemieślniczki i młodych rzemieślników z krajów partnerskich.
Wurzburg
Ponadto organizowane są wymiany młodych rzemieślników – każdego roku, w innym partnerskim kraju, młodzież nabywa umiejętności zawodowe, w zakładach rzemieślniczych. Towarzyszą temu zajęcia integracyjne, językowe i kulturoznawcze. Istotny element współpracy to kwestia kształcenia zawodowego, zwłaszcza w formule dualnej. Ma ona bowiem, w tych trzech krajach, bogatą tradycję pod kątem rzemiosła. Poza tym jest to sprawdzona forma nauczania od wielu dziesiątek lat.
W ramach partnerstwa prowadzony jest też dialog gospodarczy, czyli spotkania przedsiębiorców z różnych rzemieślniczych branż, podczas których trwa wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. Jeden z bardziej istotnych aspektów, w budowaniu i rozwijaniu tego trójstronnego partnerstwa, to wspólnota europejska. Mimo różnic, dziedzictwa historii i czasem trudnej sytuacji politycznej, panuje wzajemny szacunek, zbliżenie pomiędzy trzema narodami oraz pielęgnowanie autentycznej przyjaźni.
Jest to przejaw dobrze funkcjonujących tzw. małych trójkątów weimarskich, opartych na bezpośrednich relacjach międzyludzkich.
Caen
Pomorska Izba Rzemieślnicza MŚP od wielu lat współpracuje także blisko z Izbą Rzemieślniczą z Hamburga. W jej ramach regularnie odbywają się spotkania oraz wymiana informacji i doświadczeń. Szczególny aspekt wzajemnego zainteresowania to tematyka kształcenia dualnego w rzemiośle oraz promocja rzemiosła.
Izba jest także jednym z założycieli i aktywnym członkiem Parlamentu Hanzeatyckiego z siedzibą w Hamburgu, który działa od 1992 roku. Aktualnie zrzeszaja 55 izb rzemieślniczych, gospodarczych i handlowych oraz stowarzyszeń reprezentujących 475 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw z 13 krajów Europy, skupionych wokół morza bałtyckiego. Członkami Parlamentu Hanzy są również 22 uniwersytety i uczelnie wyższe z tego regionu, zajmujące się edukacją oraz badaniami w obszarze MŚP. Taka formuła tworzy unikalną przestrzeń do współpracy w zakresie biznesu i nauki, czego efektem są dziesiątki zrealizowanych, nadal prowadzonych oraz planowanych projektów międzynarodowych, które służyć mają rozwojowi sektora MŚP.