Projekty i współpraca
Głównym celem programu jest wsparcie dla organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, które wpłynie pozytywnie na rozwój ich kapitału ludzkiego i społecznego oraz potencjału instytucjonalnego. Środki finansowe z programu pomogą zrealizować cele statutowe organizacji rzemieślniczych oraz wpłyną pozytywnie na rozwój ich przedsiębiorczości i kształcenia dualnego.
Program składać się będzie z następujących elementów:
Program składa się z zadań operacyjnych zorientowanych na wsparcie obecnie prowadzonej działalności samorządu gospodarczego:
Zadanie 1. Wsparcie instytucjonalne i infrastrukturalne organizacji rzemieślniczych
Dzięki otrzymanym środkom będziemy mogli przeprowadzić szkolenia dla pracowników PIR MSP, co znacząco zwiększy ich kompetencje i umiejętności oraz sprawi, że efektywniej będą współpracować z rzemieślnikami. Wsparcie to umożliwi nam również organizację spotkań, które mają na celu nawiązanie kontaktów i współpracy ze środowiskiem rzemieślniczym. Zaplanowaliśmy cykl spotkań, podczas których zostaną poruszone najważniejsze zagadnienia związane z rynkiem pracy, zatrudnianiem młodocianych pracowników, rozwojem zawodowym, a także promocją zawodów rzemieślniczych i nauczania dualnego wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowo zostaną omówione sposoby na budowanie marki zakładu rzemieślniczego jako atrakcyjnego miejsca do pracy i rozwoju. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie naszej pozycji na rynku oraz zapewnienie trwałego rozwoju rzemiosła w naszej społeczności.
Dofinansowanie: 59 500 zł
Data podpisania umowy: 17.05.2024
Zadanie 2. Rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle
Dzięki otrzymanym środkom będziemy mogli kontynuować nasze działania na rzecz rozwoju i promocji kształcenia dualnego w rzemiośle w latach 2024-2025. W ramach tego zadania planujemy organizację konkursów związanych z zawodami rzemieślniczymi, aby dzieci i młodzież mogły lepiej poznać ofertę nauki i pracy w rzemiośle. Takie inicjatywy są kluczowe dla zmiany nastawienia absolwentów szkół podstawowych, podnosząc prestiż nauki zawodu w rzemiośle. Dodatkowo dzięki wsparciu będziemy mieli możliwość organizowania wydarzeń promujących rzemiosło, m.in. Pomorskie Święto Rzemiosł. Jest to niezwykle ważne, ponieważ takie wydarzenia pomagają budować i utrwalać pozytywny wizerunek rzemiosła w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży i ich rodziców. Promując rzemiosło, możemy pokazać, jak wartościowe i satysfakcjonujące są kariery w tej dziedzinie, co z kolei może przyciągnąć nowych adeptów do nauki zawodów rzemieślniczych. Planujemy również szkolenia dla przedstawicieli cechów w zakresie zagadnień psychologiczno-pedagogicznych, aby lepiej przygotować ich do pracy z młodocianymi pracownikami, co z pewnością wpłynie na jakość kształcenia i rozwój młodych adeptów rzemiosła. Dzięki tym inicjatywom, zamierzamy podnieść prestiż zawodów rzemieślniczych oraz zwiększyć zainteresowanie nauką w tym sektorze.
Dofinansowanie: 120 000 zł
Data podpisania umowy: 17.05.2024
1 listopada 2023 roku ruszył projekt „Łatwe rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej dla budynków użyteczności publicznej i małych firm w BSR (Easy Energy)” współfinansowany przez Program Współpracy Międzynarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego).
Pomorska Izba Rzemieślnicza w Gdańsku wraz z 11 partnerami z Litwy, Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy i Polski będzie promować wdrażanie prostych rozwiązań w zakresie izolacji budynków, efektywności zużycia wody i energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej oraz MŚP w regionie Morza Bałtyckiego.
Wiele budynków użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw w dalszym ciągu nie stosuje skutecznych rozwiązań związanych z oszczędnością zużycia energii, nie tylko w Polsce, ale także w całym regionie Morza Bałtyckiego. Po części dzieje się tak dlatego, że proponowane audyty energetyczne są drogie i czasochłonne, a konwencjonalne rozwiąania techniczne, choć niezwykle przydatne, zwracają się po wielu latach.
Jak zauważono pod kiniec 2022 r. w przyjętej dyrektywie UE RePower oszczędności można osiągnąć poprzez rozwiązania low-tech i zmiany zachowań. Potrzebne są proste rozwiązania, które można szybko wdrożyć bez dużych inwestycji. Projekt ten będzie skupiał się na tego typu rozwiązaniach, zwłaszcza w obszarach izolacji budynków oraz instalacji wodno- elektrycznej. Dodatkowo, jako alternatywę dla audytorów energetycznych, po raz pierwszy przeszkoleni zostaną „Specjaliści ds. energii”, praktycy, którzy doradzą w zakresie możliwych prostych rozwiązań i ich wdrożenia, a co najważniejsze, będą stale poprawiać efektywność energetyczną w sektorze low-tech po zakończeniu projektu i doradzać władzom lokalnym i MŚP.
Czas trwania projektu - 36 miesięcy.
Cały budżet wynosi 2 168 246,40 EUR, dofinansowano 1 734 597,12 EUR.
Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Współpracy Międzynarodowej Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.
Więcej informacji:
https://interreg-baltic.eu/project/easy-energy/
Stworzenie większej drożności pomiędzy szkolnictwem zawodowym a wyższym poprzez opracowanie i wdrożenie podwójnych programów studiów licencjackich ze zintegrowanymi programami ustawicznego kształcenia zawodowego (Establishing greater permeability between vocational and higher education by developing and implementing dual bachelor's degree programs with integrated continuing vocational education programs).
CELE PROJEKTU
1. zwiększenie drożności pomiędzy kształceniem i szkoleniem zawodowym a szkolnictwem wyższym, a tym samym promowanie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego;
2. wzmocnienie rekrutacji szkół wyższych do realizacji ważnych zadań kształcenia ustawicznego w zakresie ochrony klimatu i środowiska;
3. zapewnienie wysoko wykwalifikowanych przedsiębiorców, kadry kierowniczej i wykwalifikowanych pracowników, którzy oprócz dobrej wiedzy teoretycznej posiadają również praktyczne kompetencje, umiejętności i doświadczenie zawodowe w zakresie ochrony klimatu i środowiska oraz zmniejszenie niedoboru wykwalifikowanych pracowników do sprostania bardzo dużym zadaniom w sektorze energetyki, klimatu i ochrony środowiska;
4. przyciągnięcie przedsiębiorców i kadry kierowniczej, która posiada wszystkie umiejętności, aby z powodzeniem prowadzić firmę i realizować wysokiej jakości zadania w zakresie ochrony klimatu i środowiska;
5. wzmocnienie produktywności i konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez transfer wiedzy i technologii, promowanie innowacji oraz realizację możliwych do zarządzania projektów w zakresie badań i rozwoju;
6. promowanie współpracy pomiędzy MŚP a szkołami wyższymi/uniwersytetami, wzmacnianie szkół wyższych/uniwersytetów w celu wdrożenia podwójnych kierunków studiów w zakresie klimatu i ochrony środowiska oraz promowanie przedsiębiorczości w szkolnictwie wyższym.
PARTNERZY PROJEKTU
Partnerem wiodącym jest Parlament Hanzeantycki z siedzibą w Hamburgu.
W projekt zaangażowani są partnerzy z Finlandii, Niemiec, Estonii i Polski reprezentujący izby rzemieślnicze, przemysłowe i handlowe zrzeszające firmy sektora MSP i szkoły wyższe.
Hanse-Parlament (Lead Partner), Germany
2. Berufliche Hochschule Hamburg
3. Satakunta University of Applied Sciences, Finland
4. Pomeranian Chamber of Handicrafts for SMEs, Poland
5. Gdańsk University of Technology, Poland
6. Tallinn University of Technology, Estonia
7. Estonian Chamber of Commerce and Industry, Estonia
FINANSOWANIE I CZAS REALIZACJI PROJEKTU
Projekt jest realizowany od 1 grudnia 2022 do 30 listopada 2025 w ramach programu Erasmus + Key Action 2: KA220-HED – Cooperation partnerships in higher education.
Całkowity budżet projektu wynosi 400 000 Euro. Projekt w całości jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Strona projektu: https://ba-vet.eu/
Aby Małe i Średnie Przedsiębiorstwa w regionie Morza Bałtyckiego pozostały konkurencyjne w perspektywie długoterminowej, konieczne jest zwiększenie ich zdolności innowacyjnych i zmniejszenie luki między kwalifikacjami pracowników, a wymaganiami stawianymi przez rynek pracy. Z tego powodu 11 podmiotów, z 4 krajów, nawiązało partnerstwo, aby szerzyć wiedzę z zakresu „Human Resources and Organizational Development”. Opiera się ono na zwiększonej współpracy między uczelniami, a firmami. Głównym celem projektu jest edukacja oraz promocja innowacyjnych działań z dziedziny HR oraz rozwoju organizacji.
Wszystkie narzędzia, niezbędne do jego wdrożenia, wraz z dalszymi wynikami zostaną przekazane 68 podmiotom, w 13 krajach. Działania będą koncentrować się na współpracy w dwóch obszarach:
Po pierwsze - opracowywanie, testowanie i wdrażanie metod, instrumentów oraz projektów specyficznych dla MŚP, poprzez prace badawczo-rozwojowe na uczelniach, tworzące innowacje w miejscu pracy w takich obszarach, jak:
Po drugie - wzmocnienie świadomości i kompetencji w nowym obszarze promocji oraz innowacji dla małych i średnich przedsiębiorstw, w regionie Morza Bałtyckiego, poprzez zwiększenie kwalifikacji.
Partnerzy projektu:
Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus + Key Action 2 Knowledge Alliance.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości i efektywności kształcenia w zawodzie oraz zwiększenie zatrudnialności absolwentów Pomorskich Szkół Rzemiosł.
Jeśli chodzi o cele szczegółowe, są to przede wszystkim:
W ramach realizacji projektu wsparcie uzyskają uczniowie - w zakresie podniesienia kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz doradztwa zawodowego, a także nauczyciele - pod kątem podniesienia kwalifikacji zawodowych. Pomoc otrzyma Technikum nr 1, wchodzące w skład zespołu szkół o nazwie: Pomorskie Szkoły Rzemiosł.
W trakcie trwania programu troje nauczycieli zawodu zostanie przeszkolonych, a dwie osoby odbędą staż u pracodawców. Liczba uczniów, która uzyska wsparcie w podwyższeniu swoich kompetencji, wynosi 55.
Kluczowym obszarem, objętym wsparciem podczas realizacji projektu, jest branża ICT oraz elektronika, zawód: technik cyfrowych procesów graficznych. Koncepcja działania została zaplanowana w oparciu o diagnozę potrzeb zatwierdzoną przez Radę Pedagogiczną, w dniu 22.04.2016 r.
Projekt zintegrowano z inną inicjatywą, złożoną w ramach Działania 4.1., pt. “Zakup wyposażenia i oprogramowania na potrzeby poprawy jakości edukacji zawodowej w Technikum nr 1 w Gdańsku”. Jest on zgodny z zakresem przedsięwzięcia strategicznego pn.”Kształtowanie sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych uwzględniającej potrzeby subregionalnych i regionalnych rynków pracy” (zgodnie z Regionalnym Programem Strategicznym “Aktywni Pomorzanie”) - uchwała Zarządu SWP uchwała Zarządu 547/146/16, przyjętą przez Zarząd Województwa Pomorskiego dnia 2.06. 2016 roku.
Wartość projektu: 352 687,50 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 317 418,75 zł
Projekt polega na remoncie sali, wraz z wymianą instalacji elektrycznej i teletechnicznej, zakupie potrzebnego wyposażenia oraz na montażu platformy dla osób niepełnosprawnych.
Kolejnym założeniem jest poszerzenie oferty kształcenia ponadgimnazjalnego i stworzenie laboratorium/sali multimedialnej. Działania te mają na celu podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego tak, aby prawidłowo przygotować uczniów do pracy zawodowej w realnych przedsiębiorstwach oraz zwiększenie zatrudnialności absolwentów w branży ICT.
Projekt ten dąży również do zwiększenia atrakcyjności oferty Technikum nr 1 w Gdańsku, biorąc pod uwagę prognozowany wzrost zapotrzebowania na rynku pracy, jeśli chodzi o branżę ICT. W wyniku jego realizacji powstanie kompleksowa oferta szkolnictwa technicznego, a poza tym widoczna będzie intensyfikacja zatrudnienia w tym sektorze. W efekcie końcowym dojdzie także do zacieśnienia współpracy z pracodawcami oraz dostosowania kształcenia do wymagań powstałych w obrębie sektora pracy i gospodarki. Projekt ten zintegrowany jest z powyższym - “Cyfrowe Technikum Przyszłości”, w ramach działania 3.3.1.
Wartość projektu: 594 016,55 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 504 914,07 zł
Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP Piwna 1/2, 80-831 Gdańsk |
Tel: (58) 301-84-41 Fax: 58 301-79-31 |
E-mail: |