Ministerstwo Finansów przypomina o zmianach w podatkach. Przypominamy o najważniejszych rozwiÄ…zaniach, które od nowego roku bÄ™dÄ… dotyczyć podatników PIT, CIT i VAT.
Mikrorachunki - łatwiejsza zapłata PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego
Kluczowe podatki, tj. PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 r. należy wpłacać do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy sprawdzić jego numer w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.
DziÄ™ki temu podatnicy nie bÄ™dÄ… już szukać obowiÄ…zujÄ…cych numerów rachunków urzÄ™dów skarbowych i ograniczÄ… liczbÄ™ omyÅ‚kowych przelewów na niewÅ‚aÅ›ciwe konto. Zmiana oznacza też sprawniejszÄ… obsÅ‚ugÄ™ pÅ‚atnoÅ›ci PIT, CIT i VAT, co pozwala m.in. na szybsze uzyskanie potrzebnych zaÅ›wiadczeÅ„, np. o niezaleganiu w podatkach.
Na mikrorachunek można wpÅ‚acać również odsetki za zwÅ‚okÄ™ powstaÅ‚e od zalegÅ‚oÅ›ci podatkowych z tytuÅ‚u PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpÅ‚aca siÄ™ na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzÄ™dów skarbowych.
Więcej informacji o mikrorachunku podatkowym na podatki.gov.pl.
Zmniejszenie zatorów pÅ‚atniczych firm
Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy PIT i CIT bÄ™dÄ… mogli korzystać z tzw. ulgi na zÅ‚e dÅ‚ugi (wczeÅ›niej takÄ… możliwość mieli już podatnicy VAT). Pozwala ona wierzycielowi na pomniejszanie podstawy opodatkowania o wartość wierzytelnoÅ›ci (zaliczanÄ… do przychodów należnych), jeżeli nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w ciÄ…gu 90 dni od dnia upÅ‚ywu terminu jej pÅ‚atnoÅ›ci, który jest okreÅ›lony w umowie lub na fakturze (rachunku). Ta zmiana ma pomóc w likwidacji zatorów pÅ‚atniczych firm i tym samym uÅ‚atwić im prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.
UÅ‚atwienia dla firm w spadku
KorzystnÄ… zmianÄ… dla podatników PIT bÄ™dzie też przyjÄ™cie rozwiÄ…zania, zgodnie z którym caÅ‚ość dochodu z tytuÅ‚u prowadzenia przedsiÄ™biorstwa, w skÅ‚ad którego wchodzi udziaÅ‚ zmarÅ‚ego małżonka przedsiÄ™biorcy zarzÄ…dzany przez tymczasowego przedstawiciela, bÄ™dzie opodatkowany wyÅ‚Ä…cznie przez żyjÄ…cego wspóÅ‚małżonka – z pominiÄ™ciem praw do udziaÅ‚u w zysku nabywców udziaÅ‚u zmarÅ‚ego małżonka. W tym przypadku bÄ™dzie siÄ™ przyjmować, że żyjÄ…cy wspóÅ‚małżonek jest wÅ‚aÅ›cicielem caÅ‚ego przedsiÄ™biorstwa, w tym również udziaÅ‚u zmarÅ‚ego małżonka i innych nabytych w tym okresie skÅ‚adników majÄ…tku przedsiÄ™biorstwa.
Transakcje powyżej 15 tys. zł wyłącznie na rachunek z białej listy
Od nowego roku podatnicy bÄ™dÄ… mieć obowiÄ…zek zapÅ‚aty za faktury o wartoÅ›ci powyżej 15 tys. zÅ‚ na rachunki rozliczeniowe i rachunki w SKOK, zamieszczone w Wykazie podatników VAT (tzw. biaÅ‚ej liÅ›cie) – jeżeli wystawca faktury jest podatnikiem VAT czynnym. Oznacza to, że obowiÄ…zek ten nie bÄ™dzie dotyczyć pÅ‚atnoÅ›ci, które wynikajÄ… z faktur wystawianych przez podatników zwolnionych z VAT ze wzglÄ™du na limit sprzedaży (tj. 40 tys. euro) lub wykonujÄ…cych wyÅ‚Ä…cznie czynnoÅ›ci zwolnione z VAT.
ZapÅ‚ata na rachunek spoza wykazu spowoduje konsekwencje, tj.: brak możliwoÅ›ci zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (lub zmniejszenie wysokoÅ›ci kosztów) w PIT i CIT i odpowiedzialność solidarnÄ… w VAT (chodzi o kwotÄ™ podatku VAT, zwiÄ…zanego z konkretnÄ… dostawÄ… towarów lub Å›wiadczeniem usÅ‚ug). Podatnik może uniknąć tych konsekwencji, jeżeli poinformuje urzÄ…d skarbowy w ciÄ…gu 3. dni o numerze rachunku spoza wykazu, na który zleciÅ‚ przelew.
WiÄ™cej o Wykazie podatników VAT na podatki.gov.pl
Nowe regulacje dotyczÄ…ce MPP i kas rejestrujÄ…cych
Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. konsekwencje w PIT i CIT – tj. brak możliwoÅ›ci zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (lub zmniejszenie wysokoÅ›ci kosztów) przy transakcjach powyżej 15 tys. zÅ‚ – bÄ™dÄ… dotyczyć również sytuacji, kiedy pÅ‚atność odbÄ™dzie siÄ™ z pominiÄ™ciem mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci (MPP), pomimo prawidÅ‚owego oznaczenia faktury, czyli napisania na niej wyrazów „mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci”.
Od nowego roku wystawienie dla nabywcy (podatnika VAT) faktury VAT z tytuÅ‚u sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrujÄ…cej bÄ™dzie możliwe tylko w przypadku, gdy paragon zawiera numer identyfikacyjny, za pomocÄ… którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartoÅ›ci dodanej.
ObowiÄ…zek posiadania kas rejestrujÄ…cych online bÄ™dzie dotyczyÅ‚ pierwszych grup podatników, którzy:
Więcej informacji o kasach online na podatki.gov.pl
Pozostałe zmiany od 1 stycznia 2020 r.: