HomeAktualności POMORSKIE ŚWIĘTO RZEMIOSŁA 2022 - 30-31 LIPCA, JARMARK ŚW. DOMINIKA...
Pomorskie Święto Rzemiosła

POMORSKIE ŚWIĘTO RZEMIOSŁA 2022 - 30-31 LIPCA, JARMARK ŚW. DOMINIKA

30-31 lipca br., w godzinach 10.00 - 20.00, odbędzie się Pomorskie Święto Rzemiosła, podczas gdańskiego Jarmarku Św. Dominika – na Przystanku Radość: Targ Rybny / Podwale Staromiejskie. Organizatorem jest Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W ramach Pomorskiego Święta Rzemiosła Izba zorganizuje przestrzeń, gdzie pomorscy rzemieślnicy będą prezentować swoją działalność i ofertę wyrobów czy usług, a ponadto opowiedzą o swojej drodze zawodowej, o kształceniu zawodowym oraz o rzemiośle na Pomorzu. Pośród prezentowanych zawodów rzemieślniczych znajdą się m.in. zawody unikatowe, tzw. ginące, jak zdun, kowal, garncarz, modystka, szewc – kaletnik, czy obuwnik, ale także firmy związane z nowoczesnym rzemiosłem. Goście Jarmarku i Pomorskiego Święta Rzemiosła będą mieli okazję zapoznać się z tradycją poszczególnych zawodów, słuchając opowieści rzemieślników, zwiedzając ich stanowiska oraz oglądając mistrzowskie prezentacje.

Święto rozpocznie się tradycyjną Mszą Świętą w Bazylice Mariackiej, w sobotę 30 lipca o godz. 9.30, w intencji pomorskiego rzemiosła. Następnie odbędzie się uroczysta Parada Pomorskich Rzemieślników ulicami Starego Miasta, w której udział wezmą: przedstawiciele Izby i pomorskich Cechów, pomorscy rzemieślnicy oraz przyjaciele rzemiosła i wszyscy zainteresowani, a orszakowi wtórować będzie Kociewska Orkiestra Dęta „Torpeda”.

Na czas obchodów Święta rzemiosła zaplanowano również liczne atrakcje: prezentacje o rzemiośle, występy artystów, konkursy, grę terenowa, animacje dla dzieci, degustacje rzemieślniczych smakołyków – w tym też wspólne zdobienie jubileuszowego tortu. Podczas Święta organizatorzy będą także zachęcać do wspierania Hospicjum „Pomorze Dzieciom”, zbierając datki oraz organizując akcję charytatywną „Czesanie za uśmiech”.

Serdecznie zapraszamy! Poniżej przedstawiamy również program wydarzenia:

Program ramowy:

DZIEŃ 1: 30 lipca  sobota

9.30 - Msza Święta w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w intencji pomorskiego rzemiosła

10.30-11.30 - Parada Pomorskich Rzemieślników spod Bazyliki Mariackiej - ulicami Starego Miasta - na miejsce Pomorskiego Święta Rzemiosła / Przystanek Radość na Jarmarku Św. Dominika

11.30 - uroczyste otwarcie Pomorskiego Święta Rzemiosła / Przystanek Radość na Jarmarku Św. Dominika

12.00-20.00 - prezentacje rzemieślnicze i pokazy mistrzów (m.in. kominiarz, zdun, bursztyniarz, modystka, witrażysta, stolarz), występy artystyczne (Kociewska Orkiestra Dęta „Torpeda”, artyści z Muzycznej Kuźni Talentów w Skowarczu), konkurs drużynowy, gra miejska, konkurs plastyczny i animacje dla dzieci

DZIEŃ 2: 31 lipca / niedziela:

10.00 - 20.00 - prezentacje rzemieślnicze i pokazy mistrzów (m.in. kowal, kamieniarz, cukiernik, zdun, bursztyniarz), występy artystyczne, gra miejska, konkurs plastyczny i animacje dla dzieci

13.00-15.00 – akcja charytatywna „Czesanie za uśmiech” na rzecz podopiecznych Hospicjum Pomorze Dzieciom

16.00 – jubileuszowy tort i wręczenie dyplomów dla rzemieślników współtworzących Pomorskie Święto Rzemiosła

Patronaty Honorowe: Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego.