
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji „Rzemiosło jako motor i szansa rozwoju gospodarczego w UE”, która odbędzie się 30 maja br. w Dworze Artusa w Gdańsku. Konferencja jest organizowana w ramach obchodów 80-lecia Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP oraz Roku Pomorskiego Rzemiosła. W wydarzeniach udział wezmą m.in. przedstawiciele władz centralnych, samorządowych, reprezentanci organizacji pracodawców, służb zatrudnienia, uczelni wyższych i szkół zawodowych, instytucji partnerskich, w tym izb rzemieślniczych z Niemiec i Francji oraz rzemieślnicy i przedsiębiorcy.
Z inicjatywy Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP oraz decyzją Sejmiku Województwa Pomorskiego, rok 2025 został ustanowiony Rokiem Pomorskiego Rzemiosła. To dla nas – dla środowiska rzemiosła – ogromny zaszczyt i dowód, że rzemiosło i jego dziedzictwo stanowią ważny zasób Pomorza, zaś wkład rzemieślników i organizacji rzemiosła w gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój regionu zasługuje na powszechny szacunek i uznanie. Rok Pomorskiego Rzemiosła stanowi dla środowiska rzemieślników niepowtarzalną szansę na promocję i prezentację rzemiosła. Liczymy, że znacząco przyczyni się do popularyzacji tradycyjnego i nowoczesnego rzemiosła, poszerzenia wiedzy o organizacji rzemiosła i możliwości kształcenia w zawodach rzemieślniczych. Jako izba rzemieślnicza dokładamy wszelkich starań, aby chronić to wspaniałe dziedzictwo, promować kształcenie w zawodach rzemieślniczych i wciąż otwierać się na nowości, także korzystając z członkostwa w Unii Europejskiej.
Serdecznie zapraszamy na konferencję:
Rejestracja: pod adresem konferencja@pomorskaizba.com.pl
Miejsce: Dwór Artusa w Gdańsku, Długi Targ 43-44
Organizator: Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP
Patroni Honorowi:
Program ramowy:
9.00 - 9.30 rejestracja
9.30 otwarcie konferencji
powitanie – Zbigniew Stencel, Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP
wystąpienia oficjalne:
10.00 - 10.30 wykład wprowadzający prof. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Wiceprezes SMEUnited
10.30 – 11.45 I dyskusja panelowa: Rola sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz rzemiosła w Unii Europejskiej. Deregulacja jako szansa na poprawę funkcjonowania przedsiębiorców i wzrost gospodarczy.
11.45 – 12.00 przerwa kawowa
12.00 - 13.15 II dyskusja panelowa: Kształcenie zawodowe i ustawiczne na potrzeby rynku pracy – wyzwania i szanse w Polsce, w Niemczech i we Francji, oraz w UE. Dobre praktyki z rzemiosła i rola pracodawców w kształceniu zawodowym.
13.20 – 14.40 III dyskusja panelowa: Dokąd zmierza współczesne rzemiosło – zawody ginące a zawody przyszłości. Ochrona tradycji i dziedzictwa a sztuczna inteligencja i automatyzacja procesów. Rozwój energetyki i gospodarka obiegu zamkniętego szansą dla rzemiosła.
14.40 - 15.30 lunch i networking