
Podczas tegorocznych obchodów Dni Kwidzyna szczególnie uroczyście świętowano Dzień Rzemiosła. Wydarzenie to zbiegło się z wyjątkowym jubileuszem. Cech Rzemiosł Różnych w Kwidzynie obchodził swoje 80-lecie. Z tej okazji na placu Jana Pawła II odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń przyznawanych przez Związek Rzemiosła Polskiego i Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jubileusz Cechu wpisał się w wydarzenia organizowane z okazji Roku Pomorskiego Rzemiosła.
Uroczystość poprowadzili Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Stencel oraz Starsza Cechu Rzemiosł Różnych w Kwidzynie Małgorzata Wasilewska. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, wraz z Burmistrzem Kwidzyna, reprezentanci rzemiosła kwidzyńskiego i pomorskiego. Najwyższe wyróżnienie w rzemiośle, Szablę imienia Jana Kilińskiego, otrzymał Józef Kowalski. Srebrnym Medalem imienia Jana Kilińskiego został odznaczony Mariusz Gwóźdź, właściciel zakładu motoryzacyjnego.
Złote Odznaki Rzemiosło za zasługi otrzymali Małgorzata Wasilewska, Dariusz Krupa, Krzysztof Piernicki, Ewa Cyprusewicz oraz Katarzyna Jurkiewicz. W gronie uhonorowanych Srebrną Odznaką znaleźli się Zbigniew Bielecki, Izabela Bystrzycka, Paula Kowalska, Magdalena Pieńkowska oraz Jacek Gwóźdź. Burmistrz Miasta Kwidzyna złożył wszystkim wyróżnionym serdeczne gratulacje i przekazał kwiaty na ręce Małgorzaty Wasilewskiej.
Dzień Rzemiosła rozpoczął się przemarszem rzemieślników ulicami miasta. Towarzyszyła im orkiestra dęta oraz poczty sztandarowe Izby i cechów pomorskich. Kulminacyjnym momentem tej części obchodów była uroczysta msza święta w Katedrze Kwidzyńskiej. Kazanie wygłoszone przez księdza nawiązywało do znaczenia rzemiosła w życiu społecznym oraz do wartości, jakie reprezentują osoby wykonujące zawody rzemieślnicze.
Po części oficjalnej mieszkańcy i goście przenieśli się do Miasteczka Rzemiosła. Przez cały dzień plac przy tężni tętnił życiem. Na odwiedzających czekały stoiska prezentujące współczesne i tradycyjne rzemiosła. Można było spotkać się z przedstawicielami wielu zawodów, porozmawiać, a także zobaczyć na żywo, jak wygląda ich praca. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi kominiarze, dekarze, mechanicy, elektromechanicy, fryzjerzy, kowale, lakiernicy oraz cukiernicy. Ich zaangażowanie, profesjonalizm i otwartość spotkały się z ogromnym uznaniem odwiedzających.
W organizację wydarzenia zaangażowała się także Ochotnicza Straż Pożarna, która zapewniła wsparcie techniczne i logistyczne. Szczególne podziękowania należą się również władzom Miasta Kwidzyna oraz delegacjom zaprzyjaźnionych cechów z innych miast i regionów, których obecność podkreśliła rangę jubileuszu.
Dzień Rzemiosła w Kwidzynie był świętem pełnym wzruszeń, dumy i wspólnoty. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i wspólnie tworzyli to wyjątkowe wydarzenie.